Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz En İyi 10 Film

Uzun süredir arşivinizde izlenmeyi bekleyen ancak nasıl bir film olduğu konusunda şüphelerinizin olduğu ya da   farklı bir şeyler izlemek için yanıp tutuştuğunuz bir anda, nasıl da gözümden kaçmış diye düşüneceğiniz en iyi on korku-gerilim filmi;

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz En İyi 10 Film

10)

Dreams in the Witch-House (2005)

Genç kahramanımız Walter tezini bitirmek amacıyla, daha rahat çalışabilmek için oda kiralamaya karar verir. Tahmin edebileceğiniz üzere öğrenci olmasından ötürü para sıkıntısı yaşayan Walter, döküntü bir binada ucuz bir oda kiralar. Yeni çalışma ortamı epey pasak içinde olsa da, bundan daha iyi bir yer tutamayacağını anlayan kahramanımız, dır dır etmeyi bırakıp tezine yoğunlaşmaya başlar. Yeni odasına taşınması ile kabuslar görmeye, gerçeklik olgusunu yitirmeye başlayan Walter için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır...
Daha ilk gününde odasında kendisini huzursuz eden gariplikler olduğu anlayan Walter, zorlu geçen gecenin sabahında tezine odaklanmışken, hemen yatağının yanı başındaki duvar dikkatini çeker. Düzlem teorisi ve paralel evren üzerine araştırmalar yapan kahramanımız, boyutların kesişme noktası olarak adlandırdığı pencereden,bir boyuttan diğerine geçiş olabileceği bilgisine sahiptir. Tabii teorik olarak :D Odasının tavanı ve duvarı arasında da buna benzer düzlemsel yapının oluşu kafasını karıştırmaya yetmiştir. (devamı)

9)

Dead End (2003)

Klişelerden sıkıldıysanız tam size göre bir fantastik gerilim filmi olan Dead End, sıra dışı konu ve kurgusuyla beğeninizi kazanabilecek yapımların başında geliyor. Bu filmi sevenlere alternatif olarak blogumda incelemesi bulunan "Reeker" filmini de tavsiye ederim.
Frank Harrington her yıl olduğu gibi yine noel akşamını geçirmek üzere, sevgili ailesi ile beraber kayınvalidesinin evine doğru yola çıkar. Frank ve eşi Laura çocuklarla beraber düzenli olarak her yıl bu ziyareti tekrarlamaktadır. Çocuklar Richard ve ablası Marion ise kendi fikirleri alınmadan planlanan bu noel gezilerinden pek de memnun değildirler. Bu yıl ki noel ziyaretine bir de ek olarak Marion’ın erkek arkadaşı Brad, Harrington ailesine katılmıştır. Eğlenceli başlayan araba yolculuğu,Frank’ın kestirme yoldan gitme sevdası ile yerini paniğe bırakacaktır. Yaptığı hatayı sonradan anlayacak olan Frank, bir de dalgınlığından kaynaklanan tehlikeli bir kaza atlatınca, uyumakta olan bütün aile sakinlerini uyandırır ve onların tepkisi ile karşılaşır. Kısa bir münakaşanın ardından,kestirme yola girerek kaybolduklarını ailesine itiraf eden Frank, bakalım iyi bir baba olup başlarındaki sorunu alt edebilecek midir?(devamı)

8)

The Reaping (2007)

Hak ettiği ilginin epey altında kalmış, son derece başarılı bir korku gerilim filmi olan “The Reaping” şiddetle izlemenizi tavsiye ettiğim yapımlar arasında. Hafiften "Silent Hill" filminin de tadını alabileceğiniz bu yapımda; gerek oyunculuk gerekse kurgu bir hayli başarılı…Malumunuz genelde korku-gerilim filmlerinin başarısındaki en önemli anahtarlar; oyunculuk ve sizi sıkmadan ilerleyecek olan aynı zamanda da hayal kırıklığına uğratmayacak başarılı bir kurgudur. Katherine Winter uzun yıllar hem rütbeli asker olarak hem de din görevlisi olarak çalışmış aynı zamanda da bilimle haşır neşir olmuş orta yaşlarda bir kadındır. Sudan’a rahip arkadaşının daveti üzerine bir nevi misyonerlik yapmak için giden kahramanımız, orada yaşanan felaketlerde sorumlu gösterilmiş ve bazı tatsız olaylar sonucunda çocuğu ile eşini kaybetmiştir. Bu trajedik olaydan sonra dinin korkularla beslenen bir olgu olduğunu anlayan Katherine, kendisini bilime vermiş ve dinden uzaklaşmıştır. Pek çokları tarafından mucize olarak nitelenen ya da dini olarak manalar yüklenen sıra dışı olayları, bilimsel ip uçları bularak açıklayan ve genelde halk tarafından tanrının mucizesi olarak tanımlanan bir çok söylentinin, temelde basit bilimsel teoremlerle bağlantılı olduğunu savunan Katherine, ancak bu şekilde kocasının ve çocuğunun acı kaybına dayanabilmektedir. (devamı)

7)

Shelter (2010)

Cara işinde oldukça başarılı, adli olayların çözülmesinde rol sahibi önemli bir psikiyatristdir. Daha öncede sık karşılaştığı kişilik bozukluğu sendromu yaşayan bireyler üzerinde tanı yetisine sahiptir ve böylelikle pek çok polisiye olayın sonuçlandırılmasında  da mahkemede yerine almaktadır. Günün birinde babasının (Dr. Harding) telefon ile ulaştığı Cara, hayır deme fırsatını bulamadan yeni bir dosyanın içerisinde bulur kendisini. Dr.Harding, sokakta bulunan ve meslektaşı Charles tarafından kendisine sevk edilen, Adam isimli bir genç üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Cara’nın gelmesinin ardından Adam ile özel bir seans ayarlayan Dr.Harding, her zaman olduğu gibi yine kızının yeteneklerini sorgulamaktadır. Odanın dışındaki gözetim noktasından Adam ve Cara’nın sohbetini dinleyen ve kızının neyle karşı karşıyaya olduğunu çözmesine isteyen Harding, onu nasıl bir belaya bulaştırdığının ise farkında dahi değildir. Cara seansın başında adının David olduğunu söyleyen, tekerlekli sandalyeye mahkum bir adamla, her zaman yaptığı tipik bir takım testleri tekrarlar.Ancak işin garip olan kısmı, Dr. Harding’in odaya dışarıdan müdahale ederek telefon açmasının akabinde ortaya çıkar. Telefona cevap veren David, Dr. Harding’in Adam ile görüşmek istiyorum sözlerini duyduktan sonra adeta transa geçerek Adam karakterine bürünmüştür.(devamı)

6)

The Hole (2001)

Ansızın ortadan kaybolan dört gencin enteresan eğlence anlayışları sonrasında başlarına gelecek olayları işleyen "The Hole" sürükleyici kurgusu ile merak uyandıran,sürpriz finali ile büyüleyen ender yapımlardan biri. İngiltere'de lüks bir özel okulda okuyan dört genç bir süre evvel ortadan kaybolmuş ve günlerce hiç birinden haber alınamamıştır. Olaydan yaklaşık on gün sonra ortaya çıkan Liz ise halen şoktadır ve yaşadıklarını tam olarak tasvir edememektedir. Diğer üç arkadaşı ne olduğu sorusunun cevabı ise halen sırdır…Benim son derece beğendiğim filmlerden biri olan The Hole;eğlenceli başlayan,sonrasında olayların kontrolden çıkması ile gerçek suçlu kim önermesinin sorgulandığı başarılı gerilim alternatiflerinden..
Filmin konusuna gelecek olursak; gençlerin kaybolması ve o süreçte yaşadıkları olaylar, iki farklı gözden anlatılarak,finale kadar gerçekte neler olduğu soru işareti, izleyicinin kafasını kurcalıyor.Şimdi her şeyi kenara bırakıp dört gencin ortadan kaybolmadan önceki son günlerine dönelim. Mike, babası ünlü bir rock star olan yakışıklı bir gençtir. Tabiatıyla okuldaki kızların hepsinin gözü onun üstündedir. Geoff ise Mike’ın en yakın arkadaşı olup, sık sık beraber takılmaktadırlar. Başlarda bahsettiğim Liz ise kızıl saçlı hoş bir kızdır ayrıca okuldaki hemcinsi gibi onun da asıl amacı Mike’ı dikkatini çekip beraber olmabilmektir. (devamı)

5)

Event Horizon (1997)
 
'Yıl 2047,yedi yıl önce güneş sisteminin dışına araştırma-geliştirme amacıyla yollanan ve kaybolan "Event Horizon" adlı uzay gemisini bulmak için bir kurtarma gemisi uzayın derinliklerine gönderilir. Ancak araştırma ekibi kazazedeleri ararlarken korkunç sırlarla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.' Kayıp uzay gemisini bulmak amacıyla profesyonel bir kurtarma ekibi uzayın derinliklerine yollanır. Peki bu kayıp gemide kurtarmaya değer ne vardır? Bu sorunun cevabını arayan kurtarma ekibinin yanı sıra onlara bir bilim adamı da eşlik etmektedir. Öyle ki Dr.W. Weir oldukça gizemli bir kişiliğe sahip olmakla beraber adeta gemiye tapmaktadır ve ne pahasına olursa olsun yedi yıldır kayıp olan gemiye ulaşmak gayesindedir. Event Horizon'un gizemini açıklayabilecek tek kişi de odur,çünkü bizzat kendisi geliştirilmesine yardımcı olmuştur. Uzay, zaman, ışık hızı gibi günlük hayatta pekte sorgulamadıkları kavramlara uzak olan kurtarma gemisi mürettebatı, doktorun kendilerinden bir şeyler sakladığından emindir. Ancak Dr.W. Weir daha çok kendi işine bakan gemideki diğer elemanları sadece Event Horizon’a ulaşmak için araç olarak gören birisidir.(devamı)

4)

Hush (2009)

Hiç bir beklentim olmaksızın izlemeye başladığım ve karşılaştığım şeyden son derece tatmin olduğum başarılı bir gerilim filmi. Özellikle yol filmlerini seven biri olarak,filmin büyük bir bölümünün arabada hareket halindeyken geçmesi de beni ayrıca mest etti diyebilirim.(Bulanık hava-yağmur-amacından sapmaya başlayan bir yolculuk.Daha ne olsun bence gayet cezbedici)
Filmi incelemeye başlarsak; kahramanlarımız Zakes ve kız arkadaşı(Beth) ilişkilerini sorgulayarak devam ettikleri daha çok iş amaçlı olan yolculukta önlerine geçen bir tırın anlık olarak kasasının arkasının açılıp kapanmasıyla, içerisinde bir bayan tutsak olduğunu fark ederler. Dahası imdat sesleri de yankılanmıştır.Artık bir problemleri daha vardır ve bu sorun onlar için ilişkilerinin ne aşamada olduğu ve birbirlerini ne kadar tanıdıkları konusunda bir sınav haline dönüşecektir. Çünkü Beth ilişkileri hakkında ciddi şüphelere sahiptir ve Zakes’in giderek ilgisiz, bencil, sağduyusuz birisi haline geldiğini düşünmektedir. Zakes gerekli sağduyuyu gösterip tırı kontrol edecek cesareti kendisinde bulabilecek midir? Yoksa sıradan bir vatandaş gibi sadece polise haber verip yoluna devam mı edecektir?(devamı)

3)

Dead Silence (2007)

^M.Ö 6.yy da ölülerin ruhlarının,yaşayan insanların karınlarından konuştuklarına inanılırdı. Latince “karın” demek olan “venter” ve “konuşmak” anlamına gelen “loquı” kelimelerini birleştirerek “ventrilok” kelimesini oluşturmuşlardır.^
Film gizemli giriş bölümü ve ilgi çekici kukla sanatını anlatan geçiş sahneleriyle ne kadar kaliteli bir yapım olduğunun sinyallerini veriyor. Özetle;evli bir çiftin(Jamie ve Lisa) kapılarının önüne bırakılan, göndereni belli olmayan büyük bir kutu içerisinde; hemen hemen bir metreyi aşkın bir yüksekliği olan gizemli bir kuklanın çıkması ve ardından çiftimizin gizemli olaylar yaşamaya başlamasını konu ediliyor.
Jamie ve Lisa  çirkin görünüşlü kuklayı evin bir köşesine bırakıp(tabii kimden geldiğini düşüne dursunlar...) gündelik hayatlarına devam ederler. Jamie yiyecek bir şeyler almak üzere dışarı çıkar. Evde yalnız kalan Lisa ise çay suyu koymuştur. Bir yandan da gizemli ve bir o kadar da tuhaf görünümlü kukla ile dalga geçerek kendini eğlendirir. Ancak kuklanın yüz ifadesi sanki canlanacakmış gibidir. Haliyle sevimsiz kukla, evde yalnız kalan Lisa'yı tedirgin eder. Kahramanımız kendisini ürpertmeye başlayan kuklayı yatağın üzerine atıp, üzerine bir de çarşaf geçirir. Kısa bir süre sonra Lisa, kuklanın bulunduğu odadan kendisine hitap eden sesler duymaya başlar.(Şimdi de belki kukla onunla kendini eğlendirmeye başlamıştır :D)(devamı)

2)

John Carpenter's Cigarette Burns (2005)

Masters of Horror serisinin birinci sezon sekizinci bölümü olan Cigarette Burns; korku filmleri severiyseniz,başyapıt olarak köşeye koyabileceğiniz bir yapım. Defalarca izlememe rağmen doyamadım desem yeridir. Sadece 57 dakika olan Cigarette Burns, henüz başlardan itibaren seyirciye içine çekebilecek potansiyele sahip. Zaten film bittiğinde bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar iyi bir iş çıkmış diye hayrete düşmemek mümkün değil.
Filmin konusuna gelecek olursak; Bellinger isimli zengin bir film koleksiyoncusu La Fin Absolue du Monde isimli geçmişte gişe yaptığı zamanlar fırtınalar koparmış bir filmin orijinalini aramaktadır. Bu film ki zamanında sadece bir defa gösterime girmiştir ve görüntüler perdede akmaya başlar başlamaz, sinema salonu kan gölüne dönmüştür. Bu nasıl bir filmdir ki seyirciyi bu kadar etkileyip,onları depresyona sokarak intiharlarına neden olmuştur. Zamanında bu yapımı izleme fırsatına sahip olan Bellinger ne yazık ki başka bir filmi izlemeyi tercih etmiştir. Belki bu sayede hayatta kalmayı başarmıştır ancak neler kaçırdığının merakı ile yıllarca yanıp tutuşmuştur. La Fin Absolue du Monde filminin bu olaylı gösterimden sonra bilinen tüm kopyaları yok edilmiş ve filme dair her ne varsa ortadan kaldırılmıştır. İşte Bellinger bu noktada yapıma ulaşmak adına Kirby'yi tutar. Kirby, kendine ait bir sinema salonu işleten tam bir sinemakoliktir ayrıca borç batağında olduğu için Bellinger'ın cömert teklifi kabul etmek zorundadır. Bellinger filme ulaşma amacı,bu olaylı filmi izleme hevesidir ayrıca Kirby'ye yüksek mevlalı bir çek yazar, filmi kendisi izledikten sonra bir haftalığına vizyona sokması için Kirby'ye vereceğini taahhüt eder. Kahramanımız bu cazip teklifin ardından canını dişine katıp La Fin Absolue du Monde bulmaya çalışacaktır. 

1)

Vertige (2009) (aka High Lane)

Beş yakın arkadaş Hırvatistan’da bulunan Risnjak dağ tırmanma bölgesine yola çıkarlar. Karine ve Fred sevgilidirler,aynı şekilde Chloé ve Loic de yeni bir ilişkiye başlamışlardır. Guillaume ise Chloé’nun eski sevgilisidir.Her ne kadar Loic ve Guillaume arasında daha ilk dakikadan soğuk rüzgarlar esmeye başlasa da,Fred önderliğinde tırmanışa başlayan gençler,tesisin mühürlenmesi ile ufak bir şok atlatırlar.Haritalarına bakan kahramanlarımızın buraya kadar gelmişken geri dönmeye hiç de niyetleri yoktur.Özellikle arkadaşlarının methettiği tel köprüye kadar tırmanışa geçen ekibimiz,Loic’in zorlanmaya başlaması ile büyük bir badire atlatacaktır…
En nihayetinde tel köprüye ulaşan gençler,karşıda bulunan dağa doğru ilerlemeye başlamışlardır.Ancak aksilikya tam da karşıya geçtikleri anda eski tel köprü iflas ederek kullanılamaz hale gelmiştir.Aynı rotayı izleyerek geri dönmeyi planlayan kahramanlarımız ne yazık ki haritalarına bakarak yeni bir yol bulmak zorundadırlar.Güvenlik halatı olmaksızın yollarına devam eden kafilemiz,Loic’in giderek paniklemesi ile büyük tehlikeler atlatmaya başlayacaklardır. (devam)

Yorum Gönder

13Yorumlar

Lütfen ofansif bir dil kullanmadığınızdan, yapıcı öneriler ve eleştirilerde bulunduğunuzdan emin olun. Yorumlar denetlendikten sonra uygun bulunursa yayımlanmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.

 1. Pek bilinmeyen ama korku-gerilim tarzında mutlaka izlenmeli dediğiniz yapımları yorum olarak ekleyebilirsiniz...

  YanıtlaSil
 2. bende sizlere What Lies Beneath adlı filmi öneririm harika bir film mutlaka izleyin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler.O filmin incelemesini hazırlamıştım zaten gerçekten çok kaliteli yapım.Yakında eklenecek.

   Sil
 3. Admin sitende hayvan mezarlığı ve zindan adası gibi filmlerin olmaması şaşırttı biraz beni onları izlememiş olamazsın herhalde diye düşünoyurum. :)

  YanıtlaSil
 4. @ Burak Acar
  Evet bahsi geçen filmleri izledim tabii :)Şu an sitede 200'in üzerinde inceleme var ama bu sayı rahatlıkla 400'e yaklaşabilecek düzeyde.Zaman buldukça yeni incelemeler ekliyorum.Arşivi daha hızlı geliştirmek için konuk yazarlık sistemine geçeceğim.Sizler de sitede olmayan filmlerin incelemelerini yollayabilirsiniz.Adınız ve sinema siteniz varsa bağlantı verilerek yayınlanacaktır...

  YanıtlaSil
 5. admin neden hiç türk filmi paylaşmıyorsun
  dabbe serisi çok iyiydi bence Özelliklede dabbe bir cin vakası.

  YanıtlaSil
 6. admin bir grup gen ormana gider gibisinden korku-gerilim-psikolojik filmleri koyarsan sevinirim :)

  YanıtlaSil
 7. admin ben tam bir korku fillmi delisiyim suana kdar hiç bir korku fılmınden korkmamişimdir hepsını severek izlemişimdir artik filim bile bulmakta zorlaşiyorum sonra senın siteni buldum ve hayran kaldım senin sayyende filim aramaktan kurtuldum tşk ederım herşşey için ama biraz şeytan cin gıbı fılımler koyarsan sevinirm bide vampir kurtadam zombi bunlardan koyarsan sevinirm şimdiden tşkler

  YanıtlaSil
 8. Ceset ve tedavi filmlerini mutlaka izleyin türünü sevenler için basyapit

  YanıtlaSil
 9. bir tane film vardı , adını unuttum. film şöyleydi; şimdi zamanında ıraka giden bazı amerikan askerleri büyülü bir yere girip büyüleniyorlar ve daha sonra bu askerler ülkelerine dönüyor. büyüye kapıldıkları için bazı kötü şeyler yapıyorlR.Hatta bir tanesi yanılmıyorsam diğer insanları da büyüyle kandırıp bir şeyler yaptırabiliyordu. mesela hayvanat bahçesine gelen bir kadını etkileyip çocugunu kaplana atmasına neden olmuştu ve o kadın sürekli yerleri , duvarları tırnaklarıyla kazıyordu. bu olayı araştırmak için de bir grup polis görevlendiriliyordu ve tabi bazıları da ölüyordu. benim hatırladıklarım bu kadar adını bilen vrsa filmin lütfen yazabilir mi?

  YanıtlaSil
 10. @ynszulgarneyl
  Aradığınız film Deliver Us from Evil (2014). İncelemesi sitede mevcut;
  https://www.afterdarkhorrormovies.com/2014/10/deliver-us-from-evil-2014.html

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Kabul Et!) #days=(20)

Sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için çerezlere izin verin. Detaylar
Ok, Go it!