Péliculas Para No Dormir (6 Films to Keep You Awake) (2006)


Péliculas Para No Dormir,2005-2006 yıllarında tv konsepti için hazırlanmış korku-gerilim eksenli altı filmden oluşan başarılı bir seridir.Özellikle İspanyol korku sinemasının önünü açan mini seride;yer yer sözüm ona sinema için çekilmiş filmlerden daha üstün atmosfer ve kurgu bütünlüğü göze çarpıyor.Masters of Horror serisi gibi birbirlerinden bağımsız bölümlerden oluşan Péliculas Para No Dormir,ortalama 70-75 dakikadan oluşan filmlerle seyirci karşısına çıkıyor.Özellikle Xmas Tale,To Let ve The Baby's Room yapımları oldukça dikkat çekici...

Bölüm Rehberi;
1-Spectre
2-Blame
3-Christmas Tale
4-A Real Friend
5-The Baby's Room
6-To Let


Akılda Kalan Bölümler

The Baby's Room (2006)

Mutlu bir birlikteliği olan Juan-Sonia çifti bebeklerinin de doğması ile daha geniş bir eve taşınırlar.Ancak bütçeleri gereği uzun süredir kimsenin ikamet etmediği,gizemli bir mazisi olan büyük bir evi kiralayabilmişlerdir.Günün birinde Juan evin tadilat işleri ile uğraşırken kibirli kız kardeşi ve eşinin ziyarete geldiğini görür.Yanlarında bebek için de ufak bir hediye vardır. Bebek telsizi...
Kız kardeşinin kısa ziyareti sonrasında akşamı eden kahramanlarımız,bebek telsizini de minik oğulları Marcos'un odasına kurmayı ihmal etmezler.Geç saatlerinde bebek telsizinden ürpertici sesler duyan genç çiftimiz hemen soluğu Marcos'un odasında alırlar.Lakin etrafta sıradışı olabilecek hiç bir şey yoktur.Telsizde bir şekilde parazit duyduklarını düşünen Juan her ne kadar kafası karışsa da yatağına döner.Benzer olayların her gece tekrar tekrar yaşanması üzerine görüntülü bir bebek telsizi alarak Marcos'un odasında neler olup bittiğini an ve an takip etmeye başlayan Juan,bir şeylerin yolunda gitmediğinden emindir...(devamı)

The Christmas Tale (2005)

Yıl 1985,walkmanlerin en popüler olan dönemde Koldo, Peti, Tito, Eugenio ve Moni isimli beş yakın arkadaş sabah akşam izlemeye doyamadıkları "Zombie Invasion" filmini bilmem kaçıncı kez tekrar izledikten sonra bisikletleriyle ormana doğru yola çıkarlar.Bu sırada Moni ağaçların arasındaki bir kuyuya düşmüş,üzerinde noel baba kıyafeti olan bir kadın görür.Hemen arkadaşlarına haber veren Moni,tek başlarına kuyudan çıkaramayacaklarını düşündükleri kadına yardım edebilmek için polis merkezine gitmeye karar verirler.
Zor durumda olduğunu düşündükleri kadın için yardım istemeye niyetlenen kahramanlarımız,gazetede noel baba kıyafetli kadının resimlerini görürler.Rebeca Expósito oldukça tehlikeli bir hırsızdır ve yanında iki milyon peso ile yakın zamanda firar etmiştir.İşin içine paranın girmesi ile Rebeca'yı polise teslim etmek yerine kuyunun ağzını ağaçlarla kapatıp,onu aç bırakarak ölmesini tercih eden kahramanlarımız böylece parayı da aralarından bölüşebilecektir.(devamı)

To Let (2006)

Mario ve hamile sevgilisi Clara yeni bir eve taşınma arifesindedir.Oturdukları evlerini satan kahramanlarımız onbeş gün içerisinde yeni bir daire kiralamak zorundadır.Tam iklimiz arayışlarını sıklaştırmışken Mario'nun e-posta kutusuna gelen cezb edici bir kiralık daire ilanı,kahramanımızın eşinin elinden tuttuğu gibi kiralık evi görmeye gitmesine neden olacaktır.
Şehrin epey dışındaki sosyal yaşamdan uzak olan apartmana ulaşan kahramanlarımız, Clara'nın biz nerelere geldik gibisinden tavırları sonrasında geri dönmeyi düşünürler.Lakin bir anda ev sahibinin(Portera) karşılarında belirmesi ile evi görmeye ikna olan genç çiftimiz,gönülsüz şekilde odaları gezmeye başlarlar. Ev sahibinin gereğinden fazla yardım sever tavırları ve evi tutmaları yönündeki ikna edici hareketleriyle Mario'nun etki altında kaldığını düşünmeye başlayan Clara,bir an önce nezaketle Portera'nın teklifini ret ederek apartmandan ayrılmak amacındadır. (devamı)


Yorum Gönder

2Yorumlar

Lütfen ofansif bir dil kullanmadığınızdan, yapıcı öneriler ve eleştirilerde bulunduğunuzdan emin olun. Yorumlar denetlendikten sonra uygun bulunursa yayımlanmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.

  1. The Baby's Room dışındakileri bulamadım maalesef.

    YanıtlaSil
  2. site çok başarılı, korku konusunda gerçekten hitap edilebilmiş. benim gibi masters of horror,harper ısland, american horror story ve burda göremedigim salem-paranormal withness-scream-bates motel( psycho nun gençligi)-ve tabiki bu kategorinin nirvanası CARNİVALE - türklerde bu kategoriye en yaklaşan bence acayip hikayeler olmuştur. emek için teşekkürler

    YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Kabul Et!) #days=(20)

Sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için çerezlere izin verin. Detaylar
Ok, Go it!