Alien: Covenant

Fatih Varlık
0
Alien: Covenant
Filmin resmi roman uyarlaması olan kitap; son derece sürükleyici kurguya sahip, kolay okunabilir, keyifli zaman geçirebileceğiniz bir eser. Kitabın ödüllü yazarı Alan Dean Foster' ın kendi deyimiyle tam bir bilim-kurgu ve korku- fantazi fanatiği olması eminim sizinde ilginizi çekecek. Kronolojik çizelge olarak Alien öncesi, Prometheus sonrası bir zamanı anlatan kitap, seriyi sevenler ve kafa kurculayan sorulara cevaplar arayanlar için göz atılması gereken bir kaynak.
'2093 yılında bilimsel keşif için uzaya gönderilen Prometheus gemisinin akibeti belirsizliğini korurken, aradan geçen on yıl sonrasında insanoğlu her zaman olduğu gibi  gemiyi de mürettebatlarını unutmuştur. Uzayın derinliklerinde ilerlemekte olan Covenant ise Prometheus' un aksine bir kolonizasyon gemisidir. Hali hazırda mürettebat, 2000 kadar kolonist ve yüzlerce embriyo taşıyan gemi, yapılan onlarca test ve araştırma sonrasında en uygun terraform olarak kayda geçen Origae-6 gezegenine yol almaktadır. Ancak sektörlerden birinde meydana gelen enerji patlaması sonrasında; geminin oto pilotu, Anne ismini verdikleri yapay zeka bilgisayarı tarafından uyandırılan mürettebat, etrafı kolaçan etmeye koyulur. Prometheus gemisindeki David vari sentetik bir android olan Walter da neler olup bittiğini öğrenmeye çalışmaktadır. Patlamanın ardından hiperuykudaki kolonistlerin güvenliğini sağlamak için ellerinden geleni yapan kahramanlarımız, bir dizi talihsizlik sonrasında gemide komuta zincirinin değişimine şahit olurlar. Jacob' un ölümünün akabinde sorumluluğu devralmak zorunda kalan Oram, yas tutmanın zamanı olmadığını söyleyerek bir an evvel geminin onarılmasını ister. Öte yandan parazit bir sinyal yakalayan kahramanlarımız, ayrıştırdıkları ses perdesi içerisinde bir şarkı melodisine rastlarlar. Dünyadan onbinlerce mil ötede olmalarına rağmen, insan sesi olarak kayda geçirdikleri bu sinyalin peşine düşmeye kararlı olan Oram, Walter' ın yaptığı hesaplamalar neticesinde kaynağa sadece birkaç hafta uzaklıkta olduklarını keşfeder. On yıllık yoğun çalışmalar sonrasında keşfettikleri Origae-6 gezegeni içinse daha yaklaşık yedi yıllık bir mesafeleri bulunmaktadır. Yeniden hiper uykuya dalmak istemeyen ve arkadaşlarını ikna etmeye çalışan Oram, çok yakınlarında oldukları gezegene iniş için kararlıdır. Oram' ın düşünceleriyle ters düşen Daniels ise bütün projeyi çöpe atabileceklerinden daha da kötüsü kolonistlerin hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmektedir. Yapılan ilk topoğrafik analizler sonrasında, yüzeyinde ufak göletler ve sarp kayalıkların bulunduğu gezegenin, yeni bir yaşam (terraform) için epeyce uygun olduğunu hesaplayan Walter, bu gezegeni nasıl olurda gözlerinden kaçırdıklarını düşünmeye başlar. Atmosferde solunabilir oksijen olduğu bilgisinin gelmesiyle, tüm sorumluluğu alıp deyim yerindeyse cennet vari görünen gezegene bir öncü keşif aracı göndermeyi planlayan Oram, iniş için hazırlıklara başlanılmasını ister. Yoğun fırtına ve yıldırımlardan ötürü son derece zor şartlarda gerçekleşen inişin ardından etrafı kolaçan etmeye koyulan kahramanlarımız kendilerini suyun ve bitkilerin bulunduğu, son derece yaşanılabilir, sessiz bir gezegende bulurlar. Kim bilir belki de Oram haklıdır, Oriage-6' ya gitmeye hiç gerek kalmayacaktır. Ancak keşfin ilerleyen saatlerinde gezegenin son derece karanlık ve tehlikeli yüzü ortaya çıkmaya başlar. Hayatta kalabilmek için kaçmaktan başka çare yoktur...'
Bu kitabı benim için temin eden, İthaki yayınları editörlerinden Ömer Ezer' e teşekkürlerimi sunarım.

Yazar Hakkında; 

Alan Dean Foster - After Dark Horror Movies

1946 yılında New York' da doğan Foster, Los Angeles' ta büyüdü. UCLA' da Siyaset Bilimi üzerine lisans ve Sinema üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra küçük bir Studio City, CA reklam firmasında metin yazarı olarak çalıştı.
Yazın kariyeri 1968 senesinde kısa hikayelerle başladı. O zamandan bu yana saltık bilimkurgu, fantazi, korku, polisiye, western, tarihi ve çağdaş hikayelerde yaptığı gezintilerden oluşma bir külliyat oluşturdu. Pek çok filmin roman uyarlamasını yaptı. Bunlar arasında Star Wars, ilk üç Alien filmleri, Star Trek, Terminator- Salvation ve Transformers da yer almakta. Eserleri elliden fazla dile çevrilen yazar, İspanya ve Rusya' da ödüller kazandı.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Lütfen ofansif bir dil kullanmadığınızdan, yapıcı öneriler ve eleştirilerde bulunduğunuzdan emin olun. Yorumlar denetlendikten sonra uygun bulunursa yayımlanmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et!) #days=(20)

Sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için çerezlere izin verin. Detaylar
Ok, Go it!