Korku-Gerilim Filmleri Klişeleri;

-Genelde bir grup genç ve başlarından geçen olaylar temalı yapımlarda gsm firmalarının reklamlarının aksine, illaki ülke genelindeki %99'luk kapsama alanının dışına çıkılır. Zaten çoğu zaman buna gerek kalmaz zira hali hazırda bütün telefonların şarjları bitmiştir. Telefon taşımak gereksizdir. 
-Katilden ya da ucubeden kaçan gençler kurtuluş umuduyla bindikleri arabayı asla çalıştıramazlar. 
-Hiçbir kapı kilitlenmez, öyle ki Aston martin kullanan birisi bile arabasını kilitlemeden çeker gider. Benzer şekilde özellikle zombi filmlerinde kafanıza göre herhangi bir eve girebilirsiniz. Zira kapılar her daim açıktır.
-Gençler ya ıssız, izbe mekanlara tatile giderler ya da dağın başında in-cin top oynanan bir alana kamp kurarlar. Amaç kuralların ve insanların olmadığı yerde kafalarına göre takılmak olsa da yağmurdan kaçarken doluya tutulmak hesabı tuhaf mutantlar ve ucubelerle dolu mekanlarda kapana kısılırlar...
- Genelde itici tipler; şişmanlar, çok konuşanlar, ukalalar, kızlar arasında ise kibar tabirle ‘arananlar’ ilk kurban olmaktan kurtulamazlar. 
-Hastane gibi büyük kapalı mekanlarda elektrikler sürekli gidip gelir. Bu olay her tekerrür edişinde kahramanlarımız peyperdey terk-i diyar eyler.
-Katil hiçbir zaman ilk seferde öldürülemez. İsterseniz kurşuna dizilsin ya da tüm kemikleri kırılsın, filmin final sahnesinde başat yerini alır. 
- Dakikalarca kurban ve katilin karşı karşıya kalmasını bekleriz. İşte tam da o an gelmiştir, lakin ikilimiz ellerindeki silahlar ve kesici aletlere rağmen saçma bir muhabbete koyulurlar. Hatırladın mı? Yirmi yıl önce sen bana bunu yapmıştın ben sana şöyle demiştim vs :D
-Gençler arasında sevişgen olanlar yapımın ilk çeyreğinde ibretlik hazin bir son yaşarlar. 
-Bir grup genç temalı filmlerde başrolde hoş bir bayan olur. Üzerinde göğüs dekoltesi olan terledikçe hatlarını ortaya çıkaran kostümler bulunur. Öyle ki en salaş hali bile milletin dibini düşürecek cinstendir. 
- Sigortalar her daim bodrum kattadır. Nedense sigortayı onarmak için grup kaç kişi olursa olsun yalnız başına yağız bir delikanlı aşağıya iner. Malumunuz bir daha yukarı çıkamamak üzere. 
-Issız bir ormana kamp yapmaya gelen gençler arasında genelde göle yüzmeye gidenler ilk kurban adaylarıdır.
-Mutantlı ucubeli filmlerde polisler ortalarda görünmezler. Zamansız ortaya çıkan devriye polislerinin ise başına gelecekler ibretliktir. 
-Eğer ki bir sahnede ayna varsa muhakkak ki katilin görüntüsü oraya yansır.
-Yeni taşınılan bir evde dünyevi olmayan varlıklar; cin, peri, hayalet vs varsa mutlaka önce evin küçük çocuğu ile temas kurar. Çocuk, ebeveynlerine hayali bir arkadaştan bahsetse de bir türlü dikkatlerini çekemez.
- Film güle oynaya devam ederken ansızın başlayan tuhaf müzik, gerilimin tırmanacağının belirtisidir. 
-Ucube katiler, anatomik olarak mükemmele yakın vücutlarına rağmen yüzlerinde muhakkak garip bir doğum lekesi bulunur ya da ağzı-burnu birbirine girmiş tuhaf görüntüleri nedeniyle maske kullanmak zorunda kalırlar.
-Filmin sonunda hep aynı önermeler ortaya çıkar. Her zaman iyiler kazanır, fazla merak iyi değildir vs gibi. 
- Altıncı hissi yüksek ya da etrafta garip şeyler döndüğünün farkına varabilecek aklı selim kahramanlarımız nedense diğer arkadaşlarını bir türlü ikna edemezler, hatta meslekleri profesör olsa dahi o andan itibaren saçmalayan biri olarak görülürler. 
-Dinsiz ya da radikal dini görüşlere sahip kahramanlarımız nedense ilk kurban olarak seçilirler. 
-Lanetli ev temalı filmlerde emlakçının kekleyerek evi kakaladığı aileler, bu evin neden yıllardır boş olduğu hususunda pek bir gamsızdır. 
-Paranormal olaylar yaşanan perili-hayaletli evlerde ev sahibi genelde küfürler ederek onları kaçırmaya çalışır. Baktı olmayacak tuhaf bir medyum eve davet edilir. 
-Bir grup genç arasından genelde sevişmeyen erkekle, bakir kızımız filmin final sahnesine kadar hayatta kalmayı başarırlar. 
-Kameraların zamansız yere zoom yaptığı nesneler illaki bir yerlerde ortaya çıkıp anahtar rol oynayacaktır. 
-Eğer ki kahramanlarımız başındaki tehdit antik çağlardan gelen bir lanet ya da ölümcül bir büyüyse, mutlaka tılsımı bozabilecek bir nesne ya da kişi bulunur. 
-Virüs salgın temalı filmlerde bir sabah kahramanlarımız uyandığında nedense onlar dışında herkes başkalaşım geçirmiştir. Hiçbir şekilde bilimsel olarak açıklanamayan bu saçma olaya, hayatta kalanlar sanki rutin bir şeymişçesine hemen adapte olurlar. 
-Grubun pinpirik üyesi bir yerlerden sesler duyduğunu söyler ancak kimse ciddiye almaz. 
-Kadın oyuncuların sona kalmaya başardığı teen slasher filmlerde, tıknaz başrol oyuncumuz zamanla ucubeleri rahatlıkla haklayabilecek kıvama gelir 
-Birinin içine şeytan girmişse genelde şu belirtileri gösterir; 
1-Kafası 360 derece döner, 
2-Ansızın mekanik sesler çıkarmaya başlar, onlarca dil arasında İbranice ya da Latinceyi tercih ederek akıcı bir şekilde kullanır. 
3-Vücudu inanılmaz derecede çevikleşse ve güçlense de nedense suratı berbat görünümdedir. Sivilceler, çıbanlar... 
-İçine şeytan giren kişiler, sanki mikrofon yutmuşçasına mekanik sesler çıkarmaya başlarlar. Talihsiz kahramanımızın arkadaşlarıysa halen onun grip ya da nezle olduğunu düşünebilecek kadar geri zekalıdır.
-Şeytan çıkarma ayinlerini genelde eskiden alkolik olan ve sonradan aydınlanıp kiliseye katılan karizmatik bir peder tarafından yönetilir. Şeytanla ilk temasında  tanrının hizmetkarı olduğunu yenilese de her daim hezimete uğrar.
-Şeytan çıkarmalı yapımlarda içine şeytan girecek kişi bellidir. O kişi odur yani başkası olamaz. Ayrıca şeytan her zaman bayanları tercih eder ve vücuda giriş yolu çoğu zaman sapıkçadır.

Korku-Gerilim Filmlerinde Nasıl Hayatta Kalınır?
(İnternette bulduğum güzel bir infografiği burada paylaşayım...)

Yorum Gönder

2Yorumlar

Lütfen ofansif bir dil kullanmadığınızdan, yapıcı öneriler ve eleştirilerde bulunduğunuzdan emin olun. Yorumlar denetlendikten sonra uygun bulunursa yayımlanmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.

  1. admin haklı beyler

    YanıtlaSil
  2. harika çok güzel! bir de eklemek isterim ..çocuklarının tanık olduğu doğaüstü olaylara bir türlü inanmayan ilgisiz ebeveynler yumurta kapıya dayanmadıkça hiçbirşeyin farkında olmazlar..

    YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Kabul Et!) #days=(20)

Sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için çerezlere izin verin. Detaylar
Ok, Go it!