Korku-Gerilim Filmleri Klişeleri;

-Genelde bir grup genç ve başlarından geçen olaylar temalı yapımlarda gsm firmalarının reklamlarının aksine,illaki ülke genelindeki %99'luk kapsama alanının dışına çıkılır.Zaten çoğu zaman buna gerek kalmaz zira hali hazırda bütün telefonların şarjları bitmiştir.Telefon taşımak gereksizdir. 
-Katilden ya da ucubeden kaçan gençler kurtuluş umuduyla bindikleri arabayı asla çalıştıramazlar. 
-Hiçbir kapı kilitlenmez,öyle ki Aston martin kullanan birisi bile arabasını kilitlemeden çeker gider.Benzer şekilde özellikle zombi filmlerinde kafanıza göre herhangi bir eve girebilirsiniz.Zira kapılar her daim açıktır.
-Gençler ya ıssız,izbe mekanlara tatile giderler ya da dağın başında in-cin top oynanan bir alana kamp kurarlar.Amaç kuralların ve insanların olmadığı yerde kafalarına göre takılmak olsa da yağmurdan kaçarken doluya tutulmak hesabı tuhaf mutantlar ve ucubelerle dolu mekanlarda kapana kısılırlar...
- Genelde itici tipler;şişmanlar,çok konuşanlar,ukalalar,kızlar arasında ise kibar tabirle ‘arananlar’ ilk kurban olmaktan kurtulamazlar. 
-Hastane gibi büyük kapalı mekanlarda elektrikler sürekli gidip gelir.Bu olay her tekerrür edişinde kahramanlarımız arasından birer birer azalmalar gerçekleşir.
-Katil hiçbir zaman ilk seferde öldürülemez. İsterseniz kurşuna dizilsin ya da tüm kemikleri kırılsın,filmin final sahnesinde illaki yerini alır. 
- Dakikalarca kurban ve katilin karşı karşıya kalmasını bekleriz.İşte tam da o an gelmiştir,lakin ikilimiz ellerindeki silahlar ve kesici aletlere rağmen saçma bir muhabbete koyulurlar. 
-Gençler arasında sevişgen olanlar yapımın ilk çeyreğinde ibretlik hazin bir son yaşarlar. 
-Bir grup genç temalı filmlerde başrolde hoş bir bayan olur.Üzerinde göğüs dekoltesi olan terledikçe hatlarını ortaya çıkaran kostümler bulunur.Öyle ki en salaş hali bile milletin dibini düşürecek cinstendir. 
- Sigortalar her daim bodrum kattadır.Nedense sigortayı onarmak için grup kaç kişi olursa olsun yalnız başına yağız bir delikanlı aşağıya iner.Malumunuz bir daha yukarı çıkamamak üzere. 
-Issız bir ormana kamp yapmaya gelen gençler arasında genelde göle yüzmeye gidenler ilk kurbanlar olacaktır. 
-Mutantlı ucubeli filmlerde polisler ortalarda görünmezler.Zamansız ortaya çıkan devriye polislerinin ise başına gelecekler ibretliktir. 
-Eğer ki bir sahnede ayna varsa muhakkak ki katilin görüntüsü oraya yansır.
-Yeni taşınılan bir evde dünyevi olmayan cin,peri,hayalet vs varsa mutlaka önce evin küçük çocuğu ile temas kurar.Çocuk ebeveynlerine hayali bir arkadaştan bahsetse de bir türlü dikkatlerini çekemez.
- Film güle oynaya devam ederken ansızın başlayan tuhaf müzik,gerilim tırmanacağının belirtisidir. 
-Ucube katilerin anatomik olarak mükemmele yakın vücutlarına rağmen yüzlerinde muhakkak garip bir doğum lekesi ya da ağzı-burnu birbirine girmiş tuhaf görüntüleri nedeniyle maske kullanmak zorundadırlar. 
-Filmin sonunda hep aynı önermeler ortaya çıkar.Her zaman iyiler kazanır,fazla merak iyi değildir vs gibi. 
- Altıncı hissi yüksek ya da etrafta garip şeyler döndüğünün farkına varabilecek aklı selim kahramanlarımız nedense diğer arkadaşlarını bir türlü ikna edemezler,hatta meslekleri profesör olsa dahi o andan itibaren saçmalayan biri olarak görülürler. 
-Dinsiz ya da radikal dini görüşlere sahip kahramanlarımız nedense ilk kurban olarak seçilirler. 
-Lanetli ev temalı filmlerde emlakçının kekleyerek evi kakaladığı aileler,bu evin neden yıllardır boş olduğu hususunda pek bi gamsızdır. 
-Paranormal olaylar yaşanan perili-hayaletli evlerde ev sahibi genelde küfürler ederek onları kaçırmaya çalışır.Baktı olmayacak tuhaf bir medyum eve davet edilir. 
-Bir grup genç arasından genelde sevişmeyen erkekle,bakir kızımız filmin final sahnesine kadar hayatta kalmayı başarırlar. 
-Kameraların zamansız yere zoom yaptığı nesneler illaki bir yerlerde ortaya çıkıp anahtar rol oynayacaktır. 
-Eğer ki kahramanlarımız başındaki tehdit antik çağlardan gelen bir lanet ya da ölümcül bir büyüyse,mutlaka tılsımı bozabilecek bir nesne ya da kişi bulunur. 
-Virüs salgın temalı filmlerde bir sabah kahramanlarımız uyandığında nedense onlar dışında herkes başkalaşım geçirmiştir.Hiçbir şekilde bilimsel olarak açıklanamayan bu saçma olaya,hayatta kalanlar sanki rutin birşeymişçesine hemen adapte olurlar. 
-Grubun pinpirik üyesi bir yerlerden sesler duyduğunu söyler ancak kimse ciddiye almaz. 
-Bayanların sona kalmaya başardığı teen slasher filmlerde,tıknaz başrol oyuncumuz zamanla ucubeleri rahatlıkla haklayabilecek kıvama gelmiştir. 
-Birinin içine şeytan girmişse genelde şu belirtileri gösterir; 
1-Kafası 360 derece döner 
2-Ansızın mekanik sesler çıkarmaya başlar,onlarca dil arasında İbranice ya da Latinceyi tercih ederek kullanır. 
3-Vücudu inanılmaz derecede çevikleşse ve güçlense de nedense suratı berbat görünümdedir.Sivilceler,çıbanlar... 
-İçine şeytan giren kişiler,sanki mikrofon yutmuşçasına mekanik sesler çıkarmaya başlarlar. 
-İçine şeytan giren talihsiz kahramanımızın arkadaşları,halen onun grip ya da nezle olduğunu düşünebilecek kadar geri zekalıdır.
-Şeytan çıkarma ayinlerini genelde eskiden alkolik olan ve sonradan aydınlanıp kiliseye katılan karizmatik bir peder yönetir.Şeytanla ilk temasında  tanrının hizmetkarı olduğunu yenilese de her daim hezimete uğrar.
-Şeytan çıkarmalı yapımlarda içine şeytan girecek kişi bellidir.O kişi odur yani başkası olamaz.Ayrıca şeytan her zaman bayanları tercih eder ve vücuda giriş yolu çoğu zaman sapıkçadır.

Korku-Gerilim Filmlerinde Nasıl Hayatta Kalınır?
(İnternette bulduğum güzel bir infografiği burada paylaşayım...)
Paylaş ;
Yazar : | Tarih : | Etiketler :

+ yorum + 2 yorum

Adsız
3 Eylül 2012 19:00

admin haklı beyler

31 Mart 2013 16:47

harika çok güzel! bir de eklemek isterim ..çocuklarının tanık olduğu doğaüstü olaylara bir türlü inanmayan ilgisiz ebeveynler yumurta kapıya dayanmadıkça hiçbirşeyin farkında olmazlar..

Yorum Gönder